Na tejto stránke nájdete okrem sekcie "Rýchly štart - ako začať" aj odpovede na najčastejšie kladené otázky od našich užívateľov. Ak hľadáte niečo konkrétne, využite vyhľadávací box dole. V prípade, ak potrebujete ďalšiu pomoc, použite prosím kontaktný formulár v sekcii "Kontakt" alebo nám napíšte na: support@moneosoftware.com
Rýchly štart - ako začať
Na úvod je potrebné vykonať počiatočné nastavenie aplikácie. Zvolte si prosím spôsob, ktorým budete postupovať:
A. Základný spôsob
B. Komplexný spôsob
A. Základný spôsob pracuje s odhadmi príjmov a výdavkov na budúce obdobie. Je vhodný napríklad v prípade:
Pri tomto spôsobe treba vykonať 1x kroky : 1 - 2 - 3 .
B. Komplexný spôsob využíva okrem odhadov príjmov a výdavkov aj aktuálne pohľadávky a záväzky. Je presnejší a poskytuje reálnejší obraz o budúcom vývoji Cash Flow. Je vhodný napríklad ak :
Pri tomto spôsobe treba vykonať 1x kroky : 1 - 2 - 3 - 4 - 5
1a) Kliknite na ikonu prognózy "30" v hornom menu. Zadajte dátum, ku ktorému má prognóza začať. V prípade , ak chcete aby prognóza vždy automaticky začínala v aktuálny deň označte " Vždy použiť aktuálny dátum".
(1b) V hornom menu kliknite na ikonu "Počiatočný stav" .
(1c) Kliknite na tl. <Pridaj položku> a doplňte názvy jednotlivých bankových účtov a pokladní ktoré používate. Pri pokladniach doplňte aj ich aktuálny zostatok.
Pri bankovom účte si môžete aktivovať funkciu „Automatická aktualizácia stavu v banke“.
Zobrazí sa Vám blok inštrukcií, podľa ktorých treba postupovať.
Po úspešnej aktivácii tejto funkcie si aplikácia vždy po spustení automaticky zistí počiatočný stav na Vašich bankových účtoch pre aktuálny deň (stav v čase: 00:01) a prognózy sa tak budú aktualizovať automaticky v reálnom čase. Okrem toho Vám zistí aktuálny zostatok na bankových účtoch v momente jej spustenia ( napríklad dnes, v čase: 10:25 ). Takto si viete zistiť aktuálny stav na všetkých Vašich bankových účtoch kedykoľvek v priebehu dňa (24/7).
Upozornenie
Pre správne fungovanie funkcie „Automatická aktualizácia stavu v banke“ je potrebné:
Funkcia „Automatická aktualizácia stavu v banke“ je dostupná len vo verzii Premium. V prípade verzii Basic a Standard je potrebné počiatočný stav zadať manuálne.
(2a) Kliknite na ikonu "Opakované príjmy" v hornom menu.
V tomto kroku je potrebné zadefinovať potenciálne príjmy, ktoré sa s určitou frekvenciou môžu v budúcnosti vyskytovať. Ide hlavne o :
Položky môžete zadefinovať 2 spôsobmi:
A. Automaticky
B. Manuálne
A. Automatický spôsob vygeneruje položky opakovaných príjmov podľa odberateľov na budúcich 12 mesiacov podľa skutočnosti za uplynulých 12 mesiacov ( prípadne kratšie obdobie, ktoré presne zadáte ). Ako zdroj informácii slúži kniha vydaných faktúr (KVF) v Excel formáte za posledných 12 mesiacov. Napríklad ak načítate údaje KVF za obdobie: 1.7.21 – 30.6.22 , program vygeneruje OP podľa skutočnosti za toto obdobie po mesiacoch, pričom údaje sa generujú zrkadlovo, teda 07/21 = 07/22, 08/21 = 08/22, ....... 06/22 = 06/23.
Položky opakovaných príjmov si viete generovať po jednotlivých odberateľoch alebo viacerých odberateľov viete spájať do skupín. Funkciu aktivujte klikom na <Generovať položky automaticky>
Upozornenie
Väčšina ekonomických softvérov na trhu dokáže potrebnú KVF priamo vyexportovať. Požiadavky na vstupný súbor :
Excel súbor s príponou XLSX alebo XLSM
dáta musia byť umiestnené v 1. záložke súboru
musí obsahovať riadok (-ky) na ktorom sú textové názvy stĺpcov (hlavička) .
musí obsahovať dáta podľa jednotlivých faktúr bez medzisúčtov ako súvislý blok dát ukončený prázdnym riadkom
musí obsahovať minimálne tieto položky :
Číslo faktúry
Názov odberateľa
Fakturovaná suma s DPH
Dátum splatnosti
Dátum úhrady
(tento údaj sa vyžaduje len v prípade, ak budete využívať funkciu "Odhad reálnej splatnosti " )
Povinný údaj Nepovinný údaj
Vygenerované položky si prosím skontrolujte a prípadne ďalej upravte alebo doplňte podľa aktuálnych informácii. V prípade chyby viete import opakovať .
Parameter „Zmazať všetky skôr importované záznamy“ zmaže len záznamy pridané automaticky, všetky manuálne vytvorené záznamy ponechá bez zmeny.
Automatický import z KVF je možné využiť s odstupom času aj na aktualizáciu informácii. Napríklad ak po 6 mesiacoch budete chcieť pridať len nových klientov, cez možnosť „Metóda importu -> Vlastný výber“ a pri ponechaní existujúcich záznamov ich viete individuálne doplniť.
B. Manuálny spôsob. Klikom na <Pridať položku> postupne zadefinujte všetky potenciálne príjmy. Ak chcete, aby suma bola rovnaká pre všetky dni v týždni (týždenná frekvencia) alebo mesiace v roku (mesačná frekvencia) zadajte ju v hornej časti v položke "Suma". Kedykoľvek môžete meniť sumy pre jednotlivé dni alebo mesiace dvojklikom priamo na sumu pre príslušný deň alebo mesiac (dole) . Taktiež môžete ktorýkoľvek deň alebo mesiac úplne deaktivovať / aktivovať a vyjadriť tak premenlivý vývoj.
(2b) Klikom na ikonu základnej prognózy "30" program zobrazí všetky aktívne položky opakovaných príjmov. V prípade, ak si potrebujete už existujúcu položku zmeniť, viete tak urobiť aj klikom na ikonu na danom riadku priamo z prognózy .
Upozornenie
V prípade , ak chcete zmeniť poradie položiek ( poradie ako sú zobrazené v prognózach ) kliknite na položku, ktorej pozíciu chcete zmeniť a opakovaným klikom na <Posunúť položku hore> alebo <Posunúť položku dole> presuniete položku na požadovanú pozíciu.
Program si pamätá vždy hodnoty zadané ako posledné a ak ich nezmeníte, použije ich aj pre budúce obdobia ( December 2021 -> December 2022 -> December 2023 -> ... )
V prípade, ak si chcete vytvoriť odhad príjmov podľa jednotlivých klientov a súčasne budete importovať aj pohľadávky ( komplexný spôsob ), potom program automaticky koriguje duplicitu pohľadávok a odhadu príjmov pre toho istého klienta. ( pozri krok 4 )
(3a) Kliknite na ikonu "Opakované výdavky" v hornom menu.
V tomto kroku je potrebné zadefinovať potenciálne výdavky, ktoré sa s určitou frekvenciou budú v budúcnosti vyskytovať. Ide predovšetkým o :
Položky môžete doplniť 2 spôsobmi:
A. Automaticky
B. Manuálne
A. Automaticky spôsob vygeneruje položky opakovaných výdavkov na budúcich 12 mesiacov podľa skutočnosti za uplynulých 12 mesiacov (obdobie ktoré zadáte). Ako zdroj informácii slúži kniha prijatých faktúr (KPF) v Excel formáte za uplynulých 12 mesiacov. Napríklad ak načítate údaje KPF za obdobie: 1.7.21 – 30.6.22 , program vygeneruje OV za toto obdobie po mesiacoch, pričom údaje sa generujú zrkadlovo, teda 07/21 = 07/22, 08/21 = 08/22, ....... 06/22 = 06/23. Položky opakovaných výdavkov si viete generovať po jednotlivých dodávateľoch alebo viacerých dodávateľov viete spájať do skupín. (napr. A-Dodávatelia materiálu, B-Energie, C-Telekomunikačné služby, .... ) Funkciu aktivujte klikom na <Generovať položky automaticky>
Upozornenie
Použitá KPF musí spĺňať tieto podmienky:
Excel súbor s príponou XLSX alebo XLSM
dáta musia byť umiestnené v 1. záložke súboru
obsahovať riadok (-ky) na ktorom sú textové názvy stĺpcov (hlavička) .
obsahovať dáta podľa jednotlivých faktúr bez medzisúčtov ako súvislý blok dát ukončený prázdnym riadkom
obsahovať minimálne tieto položky :
Číslo faktúry
Názov dodávateľa
Fakturovaná suma s DPH
Dátum splatnosti
Dátum úhrady
Povinný údaj Nepovinný údaj
Položky vygenerované automaticky si prosím skontrolujte a prípadne upravte alebo doplňte podľa aktuálnych informácii. V prípade chyby viete import opakovať .
Parameter „Zmazať všetky skôr importované záznamy“ zmaže len záznamy pridané automaticky, všetky manuálne vytvorené záznamy ponechá bez zmeny.
Automatický import z KPF je možné využiť s odstupom času aj na aktualizáciu informácii. Napríklad ak po 6 mesiacoch budete chcieť pridať len nových dodávateľov cez možnosť „Metóda importu -> Vlastný výber“ a ponechaní predchádzajúcich záznamov ich viete individuálne doplniť.
B. Manuálny spôsob . Klikom na <Pridať položku> postupne zadefinujte všetky potenciálne výdavky. Ak chcete, aby suma bola rovnaká pre všetky dni v týždni (týždenná frekvencia) alebo mesiace v roku (mesačná frekvencia) zadajte ju v hornej časti v položke "Suma". Kedykoľvek môžete meniť sumy pre jednotlivé dni alebo mesiace dvojklikom priamo na sumu pre príslušný deň alebo mesiac (dole) . Taktiež môžete príslušný deň alebo mesiac úplne deaktivovať / aktivovať a vyjadriť tak premenlivý vývoj.
(3b) Klikom na ikonu základnej prognózy "30" program zobrazí všetky aktívne položky opakovaných výdavkov v prognóze. V prípade, že si potrebujete existujúcu položku znova editovať, viete tak urobiť aj priamo z prognózy klikom na ikonu editácie na danom riadku.
Upozornenie
V prípade, ak si chcete vytvoriť odhad výdavkov podľa jednotlivých dodávateľov a súčasne budete importovať záväzky ( komplexný spôsob ), potom program automaticky koriguje duplicitu záväzkov a odhadu výdavkov pre toho istého dodávateľa. ( pozri krok 5 )
Základný spôsob - Zhrnutie informácií
Uskutočnením krokov 1 - 2 - 3 je program pripravený na generovanie prognóz "Základným spôsobom".
V tomto kroku program potrebuje mať k dispozícii súbor aktuálnych pohľadávok (4a). Pri 1. importe si program uloží aj jeho štruktúru (4b) a následne si ho veľmi jednoducho naimportujete (4c).
Súbor ktorý použijete, nie je potrebné špeciálne upravovať. Môžete použiť:
Upozornenie
Pre všetky 3 vyššie uvedené typy súborov platí , že použitý súbor musí spĺňať tieto podmienky:
Excel súbor s príponou XLSX alebo XLSM
dáta musia byť umiestnené v 1. záložke súboru
obsahovať riadok (-ky) na ktorom sú textové názvy stĺpcov (hlavička) .
obsahovať dáta podľa jednotlivých faktúr bez medzisúčtov ako súvislý blok dát ukončený prázdnym riadkom
obsahovať minimálne tieto položky :
Číslo faktúry
Názov odberateľa
Neuhradená suma (zostatok k úhrade)
Dátum splatnosti
Dátum úhrady
(tento údaj sa vyžaduje len v prípade, ak budete využívať funkciu "Odhad reálnej splatnosti " )
Povinný údaj Nepovinný údaj
Ukážka súboru:
Po kliku na ikonu "Pohľadávky > Import pohľadávok" zadajte dátum, ku ktorému sú aktuálne Pohľadávky . Následne vyberte vo Vašom počítači súbor, ktorý ste si zvolili v kroku (4a) .
Pri 1. importe súboru pohľadávok je potrebné vykonať najprv "Definíciu pozície dát" vo vstupnom súbore. Slúži nato, aby program poznal štruktúru Vášho súboru ktorú si uloží a v budúcnosti ju už automaticky použije. V spodnej časti okna sa Vám zobrazí ako pomôcka náhľad Vášho súboru. V hornej časti okna postupne doplňte:
- číslo riadku na ktorom sa nachádzajú názvy stĺpcov (napríklad: 1 )
*** Poznámka: v prípade viacriadkovej hlavičky zvoľte riadok, ktorý najlepšie vystihuje názvy stĺpcov
- číslo riadku kde začínajú dáta (napríklad: 2 )
Ďalej pomocou náhľadu vstupného súboru ktorý máte zobrazený v dolnej časti okna zistite a v hornej časti okna postupne doplňte označenie stĺpcov (A,B,C .... AA,AB,AC...) v ktorých sa nachádzajú požadované položky (Číslo faktúry, Partner, Zostatok k úhrade, ... )
*** Poznámka: Ak sú niektoré položky vo Vašom súbore v zlúčených stĺpcoch , zadajte ten stĺpec, ktorý je pre zlúčenú položku hneď prvý zľava.
Za každou položkou ktorú treba doplniť sa nachádza farebná značka. Po priradení (napríklad: Čislo faktúry->A; Partner->C; Zostatok k úhrade->H, ... ) sa Vám v náhľadovom súbore (dole) pre kontrolu automaticky zobrazí v príslušnej farbe ten stĺpec, ktorý ste zadali.
Upozornenie
Definíciu pozície dát vo Vašom Excel súbore treba vykonať len raz (1x) pri prvom načítaní daného súboru. Po 1. zadaní sa jednotlivé parametre uložia a pri ďalšich importoch sa táto definícia automaticky použije (nie je potrebné ju už viac opakovať).
V prípade, že zistíte, že bolo priradenie niektorého stĺpca nesprávne, klikom na <Definícia dát vo vstupnom súbore> môžete definíciu kedykoľvek aktualizovať.
(4c) Import pohľadávok
Klikom na tl. <Spracuj> spustíte načítanie údajov zo vstupného súboru a ich kontrolu. Riadky obsahujúce chybu (napríklad: chýbajúci dátum splatnosti, číslo faktúry alebo názov odberateľa) majú červený podklad. Dvojklikom na príslušný riadok môžete riadky editovať a načítané údaje prípadne zmeniť alebo doplniť.
Ak sú všetky záznamy bez chýb (žiadny záznam nemá červené pozadie), klikom na <Importuj pohľadávky> spustíte samotný import pohľadávok do programu. Program sa po úspešnom importe automaticky prepne do základnej prognózy "30" kde môžete vidieť načítané pohľadávky.
Upozornenie
Automatické vylúčenie duplicity pohľadávok a odhadu príjmov pre toho istého klienta: ak ste si v opakovaných príjmoch (OP) vytvorili odhad príjmov pre konkrétneho klienta na budúce obdobie (pozri 2.krok) a súčasne sú importované aj reálne pohľadávky pre tohto klienta, program automaticky sleduje a koriguje duplicitu. Ak sa názov partnera v pohľadávkach a názov položky v OP zhoduje (medzery, malé a veľké pismená sa ignorujú ), potom program :
- zobrazí pohľadávky v plnej výške a
- automaticky poníži odhad príjmov pre daného klienta v OP o sumu pohľadávok v danom mesiaci. Pri položke OP zobrazi zníženú sumu a symbol, ktorý nato upozorňuje.
Poznámka
V prípade faktúr, pri ktorých je riziko, že Vám nebudú čiastočne alebo úplne uhradené je možné v časti "Korekcia pohľadávok" zadefinovať ich korekciu (zníženie) v % alebo €.
V časti "Odhad reálnej splatnosti" na základe platobnej disciplíny klientov môže program automaticky korigovať dohodnutú a predvídať reálnu splatnosť faktúr.
V tomto kroku program potrebuje mať k dispozícii súbor aktuálnych záväzkov (5a) . Pri 1. importe si program uloží jeho štruktúru (5b) a následne si ho už veľmi jednoducho naimportujete (5c).
Súbor ktorý použijete, nie je potrebné špeciálne upravovať. Použiť môžete :
Upozornenie
Pre všetky 3 vyššie uvedené typy súborov platí , že použitý súbor musí spĺňať tieto podmienky:
Excel súbor s príponou XLSX alebo XLSM
dáta musia byť umiestnené v 1. záložke súboru
obsahovať riadok (-ky) na ktorom sú textové názvy stĺpcov (hlavička) .
obsahovať dáta podľa jednotlivých faktúr bez medzisúčtov ako súvislý blok dát ukončený prázdnym riadkom
obsahovať minimálne tieto položky :
Číslo faktúry
Názov dodávateľa
Neuhradená suma (zostatok k úhrade)
Dátum splatnosti
Dátum úhrady
Povinný údaj Nepovinný údaj
Ukážka súboru:
(5b) Definícia pozície dát v súbore záväzkov (vykonáva sa len 1 x)
Po kliku na ikonu "Záväzky > Import záväzkov" vyberte dátum, ku ktorému sú aktuálne záväzky . Následne vyberte vo Vašom počítači súbor pre importovanie , ktorý ste zvolili v kroku (5a)
Pri 1. importe je potrebné najprv vykonať "Definíciu pozície dát" Vášho súboru. V spodnej časti zobrazeného okna máte náhľad súboru , ktorý ste vybrali a slúži pre Vašu kontrolu. V hornej časti okna postupne doplňte:
- číslo riadku, na ktorom sa nachádzajú názvy stĺpcov (napríklad: 1)
*** Poznámka: v prípade viacriadkovej hlavičky zvolte riadok, ktorý najlepšie vystihuje názvy stlpcov
- číslo riadku, kde sa začínajú dáta (jednotlivé faktúry)
V náhľadovom súbore (dole) zistite a v hornej časti okna postupne doplňte označenie stĺpcov (A,B,C .... AA,AB,AC...) v ktorých sa nachádzajú požadované položky (napr. Číslo faktúry ->A, Partner ->B; Zostatok k úhrade ->F,...)
Ak sú niektoré položky v zlúčených stĺpcoch , zadajte stĺpec, ktorý je pre zlúčenú položku hneď prvý zľava.
Za každou položkou sa nachádza farebná značka, ktorá Vám v náhľadovom súbore automaticky farebne vyznačí ten stlpec, ktorý ste zadali.
Upozornenie
Definíciu pozície dát vo Vašom Excel súbore treba vykonať len raz (1x) pri prvom načítaní daného súboru. Po 1. definícii sa jednotlivé parametre uložia a pri ďalších importoch sa táto definícia automaticky použije (nie je potrebné ju už viac zadávať) .
V prípade, že zistíte, že bolo priradenie niektorého stĺpca nesprávne, klikom na <Definícia dát vo vstupnom súbore> môžete definíciu kedykoľvek aktualizovať.
(5c) Import záväzkov
Klikom na <Spracuj> spustíte načítanie dát zo vstupného (Excel) súboru a ich kontrolu. Riadky obsahujúce chybu majú červený podklad a sú po dvojkliku editovateľné (chýbajúci dátum splatnosti, číslo faktúry alebo názov dodávateľa). Dvojklikom na príslušný riadok viete položky meniť alebo dopĺňať.
Ak sú všetky záznamy bez chýb (žiadny záznam nemá červené pozadie), klikom na <Importuj Záväzky> spustíte samotný import záväzkov do programu.
Program sa po úspešnom importe automaticky prepne do základnej prognózy "30" kde môžete vidieť načítané záväzky.
Upozornenie
V prípade faktúr pri ktorých predpokladáte, že z nejakého dôvodu nebudú z Vašej strany čiastočne alebo úplne uhradené , je možné v časti "Korekcia záväzkov" zadefinovať ich korekciu (zníženie) v % alebo €.
Automatické vylúčenie duplicity záväzkov a odhadu výdavkov pre toho istého dodávateľa: ak ste si v opakovaných výdavkoch (OV) vytvorili odhad výdavkov pre konkrétneho dodávateľa na budúce obdobie (pozri 3. krok ) a súčasne sú importované aj jeho reálne záväzky, program automaticky sleduje a koriguje duplicitu. Ak sa názov partnera v záväzkoch a názov položky v OV zhoduje (medzery, malé a veľké pismená sa ignorujú ), potom program :
- zobrazí záväzky v plnej výške a
- automaticky poníži odhad výdavkov pre daného dodávateľa v OV o sumu jeho záväzkov v danom mesiaci. Pri položke OV zobrazí zníženú sumu a symbol, ktorý nato upozorňuje.
Komplexný spôsob - Zhrnutie informácií
Uskutočnením krokov 1 - 2 - 3 - 4 - 5 je program pripravený na automatické generovanie prognóz Komplexným spôsobom .
- ku ktorému bol zadaný počiatočný stav finančných prostriedkov
- ku ktorému boli importované aktuálne pohľadávky
- ku ktorému boli importované aktuálne záväzky
Program Vás na prípadný rozdiel v dátumoch upozorní:
Demo režim je súčasťou každej verzie programu a obsahuje aj vzorový príklad s cvičnými údajmi. Do tohto režimu sa môžete kedykoľvek jednoducho prepnúť :
Upozornenie
V demo režime sa zmeny neukladajú. V tomto režime je možné údaje ľubovoľne meniť a dopĺňať , ale po ukončení programu budú všetky vykonané zmeny vymazané.
Ak si chcete vyskúšať program na konkrétnych údajoch Vašej firmy využite plnofunkčný režim. Všetky zmeny ktoré vykonáte sa uložia a zostanú zachované dokonca aj potom, keď Vám vyexpiruje Trial verzia. K svojim údajom zadaným počas Trial verzie sa tak môžete kedykoľvek vrátiť po uskutočnení objednávky. Do plnofunkčného režimu sa dostanete buď priamo v prognózach či súhrne, alebo v sekcii: Nastavenia -> Firmy -> Firma 1
Áno, Moneo podporuje prístup viacerích užívateľov v sieti s vymedzením ich prístupových práv. V prípade, ak chcete vytvoriť sieťové prepojenie viacerích užívateľov k programu (napríklad účtovníčka - finančný riaditeľ - riaditeľ firmy) môžete využiť niektorú z nasledujúcich možností:
1. nainštalujte program na každý počítač z ktorého chcete mať sieťový prístup
2. aktivujte jednotlivé inštalácie pomocou licenčného kľúča
3. vyberte si počítač, ktorý bude zdieľaný ( napríklad počítač účtovníčky alebo spoločný server ) a vytvorte zdieľaný prístup k adresáru programu . Štadardne sú súbory k programu uložené v adresári: C:\ProgramData\Forecast . Ďalšie informácie ako vytvoriť zdieľanie vo Windows nájdete tu:
Viac informácii : Zdieľanie súborov a priečinkov
4. na ostatných počítačoch, priamo v programe v sekcii: Nastavenia > Sieťové zdieľanie , zadajte cestu k priečinku (súborom) počítača, ktorý bude zdieľaný spoločne.
5. prihláste sa na ktoromkoľvek počítači (admin) a vytvorte prístupy (meno, heslo, oprávnenie) pre ostatných užívateľov
6. ostatní užívatelia sa následne môžu prihlásiť pomocou svojich prístupových údajov
Upozornenie
Prvé spustenie programu s licenčným kľúčom automaticky prihlási užívateľa s najvyššými prístupovými právami (admin). Pokial ukončíte program bez odhlásenia, zostanete stále automaticky prihlásený (nemusíte neustále zadávať meno a heslo)
V prípade, ak sa z programu odhlásite, program si vyžiada nové prihlásenie.
Chceme ešte upozorniť, že pri tomto spôsobe by všetci užívatelia mali využívať rovnakú internetovú sieť (WiFi) a počítač na ktorom budú zdieľané dáta musí byť zapnutý.
Viac informácii : Vzdialena pracovná plocha
Kedykoľvek si môžete stiahnuť 14 dňovú verziu (Trial) a bezplatne vyskúšať všetky funkcie programu. V bezplatnej Trial verzii môžete pracovať v 2 režimoch :
Po uplynutí 14 - dňovej bezplatnej verzie Trial plnofunkčný režim prestane byť prístupný a pracovať je možné len v demo režime.
Upozornenie
V prípade, ak máte nainštalovanú bezplatnú 14 dňovú verziu (Trial) vo Vašom počítači a rozhodnete sa zakúpiť si program v niektorej z verzii (BASIC, STANDARD, PREMIUM) stačí zadať do programu licenčný kľúč, ktorý od nás obdržíte po uskutočnení objednávky ( Nastavenia > Licenčný kľúč ). Po zadaní licenčného kľúča už po uplynutí TRIAL verzie uvidíte tiež údaje, ktoré ste zadali v plnofunkčnom režime v Trial verzii a nemusíte ich zadávať znova .
Na prípravu finančného plánu na budúce obdobie použite Základný spôsob prípravy, ktorý pozostáva z 3 krokov (bližšie informácie nájdete v sekcii "Rýchly štart - ako začať"). V prípade, ak ste
Potrebné informácie závisia od účelu, na ktorý chcete program využívať a následne zodpovedajúcemu spôsobu prípravy prognóz (pozri tiež sekciu "Rýchly štart - ako začať"):
A. Základný spôsob - vyžaduje informácie v bodoch 1- 3
B. Komplexný spôsob - vyžaduje informácie v bodoch 1 - 5
1. Počiatočný stav finančných prostriedkov v banke a pokladni. Informácie sa zadávajú manuálne priamo do programu vždy ku dňu začiatku prognózy.
2. Opakované príjmy. Informácie sa definujú priamo v programe. Definujú sa len raz a v prípade potreby sa aktualizujú. Vygenerovanie položiek je možné robiť aj automaticky z historických údajov.
3. Opakované výdavky . Informácie sa definujú priamo v programe. Definujú sa len raz a v prípade potreby sa aktualizujú. Vygenerovanie položiek je možné robiť aj automaticky z historických údajov.
4. Pohľadávky ku dňu prognózy. Tieto informácie nie sú viazané na žiadny konkrétny ekonomický softvér. Pohľadávky môžu pochádzať z akéhokoľvek zdroja, ktorý poskytuje pohľadávky v Excel súbore (formát: XLSX, XLSM ). Importujú sa do programu priamo v zdrojom stave (nemusia sa upravovať) .
5. Záväzky ku dňu prognózy. Tieto informácie nie sú viazané na žiadny konkrétny ekonomický softvér. Záväzky môžu pochádzať z akéhokoľvek zdroja, ktorý poskytuje záväzky v Excel súbore (formát: XLSX, XLSM ). Importujú sa do programu priamo v zdrojom stave (nemusia sa upravovať).
Z prostredia Mac OS je možné pristupovať k aplikácii 2 spôsobmi:
1. Do Vášho počítača si doinštalujte z Apple store aplikáciu " Parallels Desktop ". Aplikácia umožňuje prepinať v počítači Mac medzi Windows alebo Mac jednoduchým preklikom a pracovať tak paralelne s aplikáciami z oboch operačných systémov. Viac informácii nájdete TU .
2. Inštalovať aplikáciu na počítač s Windows OS a pripájať sa k nemu z počítača s Mac OS cez "Vzdialený prístup". Teda napríklad počítač účtovníčky môže pracovať s OS Windows a riaditeľ firmy môže k jej počítaču pristupovať vzdialene z počítača s Mac OS. Viac informácii nájdete TU .
Prognózy si môžete generovať ku akémukoľvek dňu.
Keďže finančná situácia sa vo firmách neustále mení, reálnosť prognóz závisí aj od toho, ako často dochádza vo Vašej spoločnosti ku zmene vstupných informácii s ktorými prognóza pracuje a ktoré ovplyvňujú cash flow (úhrady faktúr, vystavovanie faktúr, jednorázové výdavky, náhodné príjmy a podobne ) .
Odporúčame preto pracovať s programom priebežne, napríklad aspoň 1x týždenne, aby ste prognózu mali stále aktuálnu.
Poznámka
S prognózou viete pracovať a aktualizovať ju aj manuálne. Priamym vstupom do prognózy a zaevidovaním rôznych jednorazových výdavkov (poskytnuté / prijaté zálohy, jednorazové nákupy, vklady a pododne) alebo korekciou existujúcich položiek (DPH, mzdy,..) viete mať prognózu aktuálnu.
Nie, zadané údaje nestratíte. Ak po uplynutí 14 dní vytvoríte objednávku, následne obdržíte od nás mailom licenčný kľúč k programu. Po jeho zadaní do programu ( sekcia Nastavenia) sa Vám zobrazia všetky skôr zadané údaje a nie je potrebné ich znova zadávať.
To isté platí aj v prípade, ak si nestihnete včas predĺžiť licenciu po jej expirácii: v tomto prípade stačí len uhradiť sumu podľa výzvy a po obdržaní úhrady sa Vám automaticky sprístupnia všetky Vaše údaje.
Program je navrhnutý univerzálne a je pritom úplne jedno, v akom odvetví vaša firma pôsobí. Využiť ho môžu napríklad: - obchodné, výrobné, stavebné alebo dopravné spoločnosti
- účtovné, právne, poradenské alebo servisné firmy
- hotely, reštaurácie, maloobchodné predajne,...
Program je vhodný i pre startup napríklad na prípravu finančného plánu.
Áno, do prognóz môžete v reálnom čase vstupovať a interaktívne ich upravovať.
Číselné polia (aj prázdne ) v prognóze ktoré po nábehu myšou majú modrý podklad sú ďalej manuálne editovateľné. Klikom na tieto polia sa Vám zobrazí editovacie okno a môžete ďalej :
- meniť sumy položiek (záznamov)
- meniť dátum splatnosti
- dopĺňať komentár
- pridávať nové položky (záznamy)
Program si zmeny, ktoré vykonáte ukladá a pokiaľ sa týkajú sledovaného obdobia tak ich aj zobrazí .
Bunky v prognóze, pri ktorých došlo k manuálnym vstupom zmenia svoje pozadie z bielej na béžovú farbu. Zmeny ktoré vykonáte sa prejavia okamžite a prognóza sa aktualizuje v reálnom čase.
Upozornenie
Ak v prognóze manuálne zmeníte existujúcu alebo pridáte novú položku (údaj), je z pohľadu programu vnímaná takáto operácia ako krok s najvyššou priroritou to znamená , že tieto manuálne položky (majú béžový podklad) budú presne ako ich zadáte a pri zmene parametrov alebo nastavení sa nezmenia. ( nebude sa na nich uplatňovať napríklad odhad reálnej splatnosti, korekcia,... )
Poznámka
V závislosti od typu licencie (Basic,Standard,Premium) máte prístupné aj jednotlivé prognózy (30,90,365). Ak máte napr. licenciu "Premium" s prístupom na všetky 3 prognózy a vykonáte manuálny zásah v ktorejkoľvek z nich, zmena sa automaticky zobrazí vo všetkých 3 prognózach.
Program v rámci prognózy zobrazuje presne vymedzený časový úsek. Manuálne vstupy ktoré sa odvolávajú dátumom splatnosti na obdobie PRED alebo PO prognóze si program ukladá, ale zobrazí Vám ich len vtedy , pokial budú v rámci prognózovaného obdobia.
Priklad:
Dátum začiatku Vašej prognózy je 10.6.2019. Na základe informácie od klienta o meškaní úhrady faktúry ste manuálne posunuli splatnosť faktúry z 15. 6. 2019 na 20. 7.2019. V tomto prípade:
- pri prognóze "30" ktorá pokrýva 30 dní sa daná faktúra nezobrazí, pretože táto Vaša zmena nepatrí do obdobia tejto prognózy (10.6.19 - 10.7.19)
- pri prognóze "90", obdobie ktoré pokrýva táto prognóza je : 10.6. 19 - 10.9.19 v tomto prípade uvidíte danú faktúru s dátumom 20.7.19
Program nie je závislý od konkrétneho ekonomického softwaru. Vie pracovať úplne samostatne alebo vie flexibilne cez Excel formát využiť data z rôznych zdrojov (súbor exportovaný z ekonomického programu alebo vlastný excel súbor, atď...)
Program pracuje s kategóriou "peniaze" a preto všetky sumy treba vnímať ako príjem alebo výdaj. Teda buď ide o príjem ktorý obdržíte (napr. príjem tržby, prijatá úhrada faktúry, vrátenie poskytnutej pôžičky,..) alebo výdavok, ktorý budete musieť uhradiť (napr. úhrada faktúry dodávateľovi, odvod poistného, platba nájomného, ... ) .
Ak ste platcom DPH všetky sumy ktoré podliehajú DPH treba uvádzať S DPH (napríklad úhrada faktúry) Ak suma nepodlieha DPH treba ju uvádzať bez DPH (napríklad splátka úveru).
Program môžete využiť aj pre startup . Použite "Základný spôsob" prípravy prognóz (viac informácii v sekcii "Rýchly štart - ako začať"), kde si viete nasimulovať ako sa z finančného hľadiska môže Váš projekt vyvíjať.
Simuláciu pre Váš start up si viete vyexportovať do excel formátu (funkcia "Export") a ďalej s ňou pracovať (pridať nové funkcie, grafy a podobne);
Prognózované obdobie je obdobie, ktoré časovo pokrýva celú prognózu (-y) . Toto obdobie začína vždy dňom začiatku prognózy (D) a pokrýva :
Poznámka
Obdobie PRED prognózovaným obdobím je obdobie pred dňom začiatku prognózy (D-1, D-2;D-3, .....).
Obdobie PO prognózovanom období je v prípade verzie:
Program sleduje platobnú disciplínu klientov a odhadne reálnu splatnosť faktúr oproti dohodnutej splatnosti. Táto funkcia je označená ako Odhad reálnej splatnosti a môže fungovať automaticky alebo manuálne.
Ak chcete, aby program automaticky odhadol reálnu splatnosť faktúr potom :
1. zapnite použitie tejto funkcie : "Použiť odhad reálnej splatnosti" (Pohľadávky > Odhad reálnej splatnosti )
2. vyberte, ktorá metóda výpočtu sa má uplatniť : medián-aritmeticky priemer-minimum-maximum (odporúčaná metóda : medián)
Ak si zvolíte manuálne nastavenie potom:
1. Zapnite použitie tejto funkcie: "Použiť odhad reálnej splatnosti" (Pohľadávky > Odhad reálnej splatnosti )
2. "Pre odhad reálnej splatnosti použiť metódu", označte: Manuálne nastavenie
3. Klikom na konkrétneho odberateľa otvorte editačné okno. V ňom priamo v položke "Manuálne nastavenie" doplňte, o koľko dní sa má splatnosť faktúr pre konkrétneho klienta posunúť (+/-) oproti dohodnutej splatnosti.
Upozornenie
V prípade , ak chcete využívať pri tejto funkcii automaticky výpočet ( metódy 1-4 ) je potrebné poskytnúť pri importe pohľadávok aj údaj "Dátum úhrady". V tomto prípade doporučujeme, aby kniha vydaných faktúr obsahovala informácie o faktúrach a ich úhradách aspoň za posledné 3 mesiace .
Program pri importe pohľadávok automaticky generuje parametre pre odhad reálnej splatnosti a tiež aktualizuje zoznam partnerov. Preto doplnenie parametra pre manuálne nastavenie pri tejto funkcii je možné len u partnerov, ktorí existujú v importovaných pohľadávkach.
Áno, je možné manuálne meniť sumu, splatnosť a pridávať komentár faktúry. Môžete klikom na danú bunku v prehľade editovať faktúry pre daný deň (týždeň) a posunúť manuálne napr. splatnosť oproti pôvodnej definícii. Program si pamätá deň, ktorý bol pôvodný a uloží si aj deň na ktorý ste splatnosť posunuli.
Upozornenie
Všetky manuálne vstupy užívateľa majú najvyššiu prioritu to znamená , že ak vykonáte zmenu pri konkrétnej faktúre (napríklad zmena splatnosti), program pri opakovanom importe pohľadávok "ignoruje" pohľadávku s rovnakým číslom faktúry a rovnakým odberateľom z importovaného súboru a vždy zobrazí tú faktúru , ktorú ste manuálne upravili .
Poznámka
Ak potrebujete vyjadriť náhodný (jednorázový) príjem , použite blok "Počiatočný stav" - riadok "Banka" alebo "Pokladňa" v hornej časti a priamo manuálne zadajte nový príjem so znamienkom (+)
Ak sa dohodnete s klientom, že faktúru Vám bude uhrádzať na základe splátkového kalendára, je potrebné "ignorovať" pohľadávku ktorá sa importuje a aktivovať ju cez opakované príjmy. Postupujte nasledovne:
1. v časti " Korekcia pohľadávok " doplňte číslo faktúry a výšku (% alebo sumou) ktorá sa má pri spracovaní ignorovať
2. v sekcii "Opakované príjmy" zadefinujte splátkový kalendár, ktorý ste si dohodli s klientom
Program po zadani vyššie uvedených parametrov zmeni aktuálnu prognózu
Pohľadávky pri ktorých je riziko, že nebudú úplne alebo čiastočne uhradené je možné v programe definovať cez korekciu pohľadávok. V sekcii " Korekcia pohľadávok " doplňte číslo faktúry , partnera a výšku ( vyjadrite % alebo sumou ) o koľko sa má suma pre túto faktúru znižiť . Po zadaní týchto parametrov program automaticky prispôsobí prognózu.
Upozornenie
Pri zadaní korekcie si prosím skontrolujte, či je číslo faktúry a názov odberateľa ktorý zadáte zhodný s údajmi ktoré vediete v evidencii vydaných faktúr. Venujte prosím pozornosť aj obdobiu na ktoré sa má táto korekcia uplatniť (Od-Do)
Poznámka
Táto funkcia slúži na vyjadrenie "opravných položiek" ktoré sa tvoria v účtovníctve k pohľadávkam. Pri využití tejto funkcie bude program automaticky korigovať výšku zadanej pohľadávky pri každom importe pohľadávok do programu.
Pohľadávky po splatnosti (Pohľadávky, ktorých splatnosť uplynula pred dňom začiatku prognozy) sa zobrazujú hned v prvom stlpci ako kumulovaná hodnota pri položke "Splatné PRED prognózou"
Klikom na túto položku sa Vám v editačnom okne zobrazí podrobný zoznam všetkých pohľadávok po splatnosti.
Vyhľadajte položku (faktúru) ktorú chcete preradiť do sledovaného obdobia v rámci prognózy a klikom vyvoláte podrobnú editáciu. Zmeňte jej splatnosť na požadovaný dátum. Faktúra sa zobrazí v prognóze podľa zadaného dátumu splatnosti a celá prognóza sa automaticky aktualizuje.
Definicia dát vo vstupnom súbore slúži ako šablóna, podľa ktorej program hľadá vo Vašom vstupnom Excel súbore potrebné údaje. Pri 1. importe je potrebné doplniť základné parametre o súbore. Tie sa uložia a pri ďalších importoch ich program automaticky použije. Celý postup je podrobne vysvetlený v časti "Rýchly štart - Ako začať", Krok 4.
Upozornenie
Veľmi pozorne zadávajte požadované vstupné parametre. Podľa toho, ako ich zadáte , vykoná program import dát. V prípade , ak zadáte nesprávny stĺpec alebo riadok môže aktivovať znova tabuľku pred definíciu dát a údaje zmeniť.
Rozhodujúci dátum pre členenie pohľadávok podľa veku je deň, ku ktorému začína prognóza. Všetky pohľadávky s ktorými program pracuje sa členia do 3 základných pásiem:
Ku aktualizácii pohľadávok dochádza vždy pri novom importe. Program načítaním súboru nových (aktuálnych) pohľadávok zmaže všetky staré záznamy (faktúry). Bližšie informácie nájdete v časti "Rýchly štart - Ako začať", krok 4 - Import pohľadávok.
Upozornenie
Program pri importe vymaže všetky staré (neaktuálne) pohľadávky okrem tých, ktoré boli manuálne menené alebo pridané ( manuálne vstupy). V prípade duplicity, ak pri opakovanom importe sa číslo faktúry a názov partnera v importovanom súbore zhoduje s číslom faktúry a názvom už existujúcim v programe ktorý bol Vami editovaný alebo pridaný (manuálny zaznam), program zobrazí len Váš záznam
Program automaticky sleduje zhodu medzi položkami opakovaného príjmu (OP) pre klienta a jeho pohľadávkami. Zhoda sa sleduje medzi názvom partnera v pohľadávkach a názvom položky v OP (medzery, malé a veľké pismená sa ignorujú ). Ak dôjde k zhode, program zobrazí pohľadávky v plnej výške a automaticky poníži odhad pre daného klienta v OP o sumu pohľadávok v danom mesiaci a pri položke OP zobrazí symbol, ktorý nato upozorňuje.
Opakované príjmy (OP) vyjadrujú v podstate 2 skupiny príjmov :
1. očakávané príjmy, ktoré sa v istej frekvencii budú opakovať a nie sú vyjadrené faktúrami (nefakturujú sa). Môže ísť napríklad o :
o splácanie pôžičiek, ktoré poskytla firma zamestnancom,
vrátky DPH vyplývajúce z nadmerných odpočtov,
tržby podľa jednotlivých predajní a podobne
2. odhad očakávaných príjmov podľa jednotlivých klientov za mesiac spolu (odhad sumy platieb inkasových od odberateľov mesačne)
Sezónnosť resp. sezónne príjmy (napr. v prípade predajní, reštaurácii, hotelov a pod.) je možné definovať 2 spôsobmi:
Poznámka
Ak potrebujete napriklad zadefinovať kombinovanú sezónnosť to znamená aj v týždni aj počas niekoľkých mesiacov , napríklad sezónnosť typu Pondelok-Piatok a Sobota-Nedeľa a súčasne sezónnosť počas letného a zimného obdobia, potom treba vytvoriť 2 samostatné položky (týždenná frekvencia) ktoré treba definovať časovo Od-Do :
- Tržby Pondelok-Nedeľa Leto (napríklad: od 30.4. do 20.10.)
- Tržby Pondelok-Nedeľa Zima (napríklad: od 21.10. do 29.4. nasledujúceho roka)
Poradie zobrazenia položiek v prognóze zmeníte nasledovne:
1. kliknite na ikonu "Opakované príjmy"
2. kliknite na položku, ktorej pozíciu chcete zmeniť
3. opakovaným klikom na <Posunúť položku hore> alebo <Posunúť položku dole> presuniete položku na požadovanú pozíciu
Ak máte v opakovaných príjmoch (OP) pre niektorého odberateľa vytvorený samostatný odhad príjmov na dlhšie obdobie a importujete aj aktuálne pohľadávky v ktorých sa môže tento odberateľ nachádzať, program automaticky sleduje výskyt konkrétneho odberateľa v opakovaných príjmoch (OP) a súčasne v pohľadávkach.
Zhoda sa sleduje medzi názvom partnera v pohľadávkach a názvom položky v OP. (medzery, malé a veľké písmená sa ignorujú ) Ak dôjde k zhode názvu, program automaticky poníži odhad pre daného klienta v OP o sumu pohľadávok v danom mesiaci a zobrazí symbol, ktorý nato upozorňuje.
V hornom menu kliknite na ikonu "Počiatočný stav".
Pri konkrétnom bankovom účte kliknite na „Automatická aktualizácia stavu v banke“. Následne sa Vám
zobrazí blok inštrukcií, podľa ktorých treba postupovať. Ďalšie informácie nájdete aj v sekcii "Rýchly štart - ako začať" (1.krok)
Postupujte nasledovne:
1. Priamo v prognóze 30 na riadku "Pokladňa" alebo "Banka" kliknite na bunku v príslušný deň. Aktivuje sa Vám editačné okno.
2. Kliknite na "Vytvoriť novú položku" a doplňte potrebné údaje. Ak ide o príjem (napríklad úhrada faktúry v hotovosti) , sumu treba uviesť so znamienkom (+) , ak o výdavok (napríklad záloha na služobnú cestu) so znamienkom (-)
Poznámka
V prípade, ak ide o vklady ktoré sa môžu v budúcnosti opakovať, doporučujeme vytvoriť samostatnú položku v rámci sekcie "Opakované príjmy" a tam zadefinovať ich výšku.
Klikom na príslušný deň prognózy 30 na riadku "Banka" sa Vám otvorí editačné okno. Pridajte novú položku a doplňte bližšie údaje o nákupe . Kedže ide o výdavok , sumu je potrebné zadať so záporným znamienkom (-).
Ak využívate kontokorentný úver v banke, pri manuálnom zadaní zostatok v banke môžete vyjadriť 2 spôsobmi :
- na 1. účte uveďte aktuálny účtovný zostatok (napríklad: - 33 750 )
- na 2. účte uveďte celkovú výšku kontokorentného úveru (napríklad: 100 000 )
Výhodou tohto spôsobu je, že okrem disponibilného zostatku budete vidieť aj výšku prečerpania.
Upozornenie
Ak využívate funkciu "Automatická aktualizácia stavu v banke" program automaticky zisťuje disponibilný zostatok v banke.
Náhodné výdavky (napr. nákup kancelárskych potrieb, záloha na služobnú cestu a pod.) môžte zadať priamo v prognóze v sekcii "Peňažné prostriedky" nasledovne:
1. Na riadku "Banka" alebo "Pokladňa" kliknite na príslušný deň v ktorom výdavok vznikne
2. Kliknite na tl. <Vytvoriť novú položku> a doplňte príslušné údaje o výdavku. Kedže ide o výdavok, sumu treba uviesť so znamienkom (-)
Poznámka
V prípade, ak ide o výdavky ktoré sa môžu v budúcnosti opakovať, doporučujeme vytvoriť samostatnú položku v rámci sekcie "Opakované výdavky" a tam zadefinovať ich výšku.
Ako počiatočný stav finančných prostriedkov v banke alebo pokladni má byť uvedený konečný zostatok k predchádzajúcemu dňu začiatku prognózy. Táto informácia je v prípade banky dostupná z bankového výpisu spravidla nasledujúci kalendárny deň.
Upozornenie
Zo stavom finančných prostriedkov v banke (pokladni) súvisí aj stav pohľadávok a záväzkov ktoré sa importujú do programu ( Komplexný spôsob ) . Rovnako aj pohľadávky a záväzky ktoré sa importujú majú byť aktuálne k predchádzajúcemu dňu začiatku prognózy.
Áno, je možné manuálne meniť sumu, splatnosť a komentár faktúry. Klikom na danú bunku môžte v prehľade editovať faktúry pre daný deň (týždeň) a posunúť manuálne napríklad splatnosť . Program si pamätá deň, ktorý bol pôvodný a zapiše si aj deň na ktorý ste splatnosť posunuli.
Upozornenie
Všetky manuálne vstupy užívateľa majú najvyššiu prioritu t.z. , že ak vykonáte zmenu pri konkrétnej faktúre (napr. zmena splatnosti), program pri opakovanom importe záväzkov "ignoruje" záväzok s rovnakým číslom faktúry a rovnakým dodávateľom z importovaného súboru a vždy zobrazí tú faktúru , ktorú ste manuálne upravili .
Poznámka
Ak potrebujete vyjadriť náhodný (jednorazový) výdavok , môžete vstúpiť na riadok "Banka" v hornej časti (blok "Peňažné prostriedky") a priamo manuálne zadať nový výdavok so znamienkom (-)
Záväzky po splatnosti (Záväzky PRED prognózou - záväzky, ktorých splatnosť uplynula pred dňom začiatku prognózy) sa zobrazujú hneď v prvom stĺpci ako kumulovaná hodnota.
Klikom na túto položku sa Vám v editačnom okne zobrazí podrobný zoznam všetkých záväzkov po splatnosti.
Vyhľadajte položku (faktúru) ktorú chcete preradiť do sledovaného obdobia v rámci prognózy a dvojklikom vyvoláte podrobnú editáciu. Zmente jej splatnosť na požadovaný dátum. Faktúra sa zobrazi (preradí) v prognóze podľa zadaného dátumu splatnosti.
K aktualizácii záväzkov dochádza vždy pri novom importe. Program načítaním súboru nových (aktuálnych) záväzkov zmaže všetky staré záznamy. Bližšie informácie ako postupovať nájdete v časti "Rýchly štart - Ako začať", krok 5 - Import záväzkov.
Upozornenie
Program pri importe vymaže všetky pôvodné záväzky okrem tých, ktoré boli manuálne menené alebo pridané .
V prípade duplicity, ak pri opakovanom importe sa číslo faktúry a názov partnera v importovanom súbore zhoduje s číslom faktúry a názvom už existujúcim v programe (manuálny záznam), program uprednostní Vami upravený záznam.
Program automaticky sleduje zhodu medzi položkou opakovaného výdavku (OV) pre konkrétneho dodávateľa a jeho záväzkami. Zhoda sa sleduje medzi názvom dodávateľa v záväzkoch a názvom položky v OV. (medzery, malé a veľké písmená sa ignorujú ). Ak dôjde k zhode, program zobrazí záväzok v plnej výške a automaticky poníži odhad pre daného partnera v OV o sumu záväzkov v danom mesiaci a pri OV zobrazí symbol, ktorý na to upozorňuje.
Opakované výdavky (OV) vyjadrujú v podstate 2 druhy výdavkov:
1. očakávané výdavky, ktoré sa v istej frekvencii budú opakovať a nie sú vyjadrené faktúrami (nefakturujú sa). Môže ísť napríklad o :
2. odhad výdavkov podľa jednotlivých dodávateľov po mesiacoch (odhad sumy platieb uhrádzaných dodávateľom mesačne)
Upozornenie
V niektorých prípadoch (DPH, mzdy, odvody poistného do sociálnej a zdravotnej poistovne,...) je presná výška známa zvyčajne na základe presného výpočtu až po skončení mesiaca. V týchto prípadoch je potrebné sumy zadať len odhadom. Pri odhade môžete vychádzať napríklad zo sumy za rovnaký mesiac minulého roka, priemeru za posledný štvrťrok a podobne. Ak je už známa presná suma, priamym manuálnym vstupom je možné zmeniť odhad na presnú sumu. Túto novú sumu si program odpamätá a použije ju aj pre rovnaký mesiac budúceho roka.
DPH (ale napr. aj mzdy, odvody poistného a pod) nie je možné v prognóze vyjadriť presne, pretože musia byť vždy za príslušné obdobie vypočítané. Je možné na tieto položky ale vytvoriť približný odhad napríklad tak , že sa použije priemer za uplynulé mesiace, použije sa porovnateľný mesiac minulého roka, a pod. Ak je medziročny vývoj Vašej firmy porovnateľný, môžete napr. sumy DPH (mzdy, poistné,...) minulého roka (skutočnosť) zadať v rámci jednotlivých mesiacov opakovaných výdavkov (OV) , čim sa stanú dobrým základom pre prognózu budúceho roka.
Ak je v prípade DPH už známa presná výška daňovej povinnosti (napr. 20. deň nasledujúceho mesiaca) , priamym klikom na riadku "DPH" (OV) naeditujte záznam a zmeňte predpokladanú sumu DPH na presnú sumu .
Upozornenie
Ak si DPH vediete len ako jednu položku OV, podľa toho, či ide o daňovú povinnosť (DP) alebo nadmerný odpočet (NO), uveďte sumu DPH s príslušným znamienkom:
- daňová povinnosť (DP) : (+)
- nadmerný odpočet (NO) : (-)
ale
Ak potrebujete zadať opakované výdavky so štvrťročnou frekvenciou (napríklad najomné, preddavky, ... ) zvolte mesačnú frekvenciu a označte len tie mesiace, v ktorých sa má zrealizovať štvrťročná platba napr. Marec - Jun - September - December
Poradie zobrazenia položiek v prognóze zmeníte nasledovne:
1. kliknite na ikonu "Opakované výdavky"
2. kliknite na položku, ktorej pozíciu chcete zmeniť
3. opakovaným klikom na <Posunúť položku hore> alebo <Posunúť položku dole> presuniete položku na požadovanú pozíciu
V prognóze sa Vám potom položky zobrazia v rovnakom poradí, v ako ich vidíte (nastavíte) v sekcii "Opakované výdavky"
Ak máte v opakovaných výdavkoch (OV) pre niektorého dodávateľa vytvorený samostatný odhad výdavkov na dlhšie obdobie a importujete aj aktuálne záväzky v ktorých sa môže tento dodávateľ nachádzať, program automaticky sleduje výskyt konkrétneho dodávateľa v opakovaných výdavkoch (OV) a súčasne v záväzkoch. Zhoda sa sleduje medzi názvom dodávateľa v záväzkoch a názvom položky v OV (medzery, malé a veľké písmená sa ignorujú ). Ak dôjde k zhode, program automaticky poníži odhad vytvorený pre daného partnera v OV o sumu záväzkov v danom mesiaci a zobrazí na danom riadku OV symbol , ktorý nato upozorňuje.
Ak chcete ďalej pokračovať v používaní rovnakej verzie programu , uhraďte sumu na ďalšie obdobie podľa inštrukcii, ktoré obdržíte mailom. Prijatím úhrady sa existujúca licencia automaticky predĺži a z Vašej strany nie je potrebné vykonávať žiadne iné kroky.
Postupujte nasledovne:
Upozornenie
V programe nie je potrebné nič meniť ani zadávať. Licenčný kľúč zostáva stále platný. Po obdržaní úhrady sa Vám automaticky sprístupnia všetky funkcie podľa novej objednávky.
Po spustení programu prejdite do sekcie "Nastavenia" , možnosť "Licenčný kľúč" . Do vstupného okna zadajte (prekopírujte) licenčný kľuč ,ktorý ste od nás obdržali mailom :
Následne klinite na tl <Uložiť> . Po zapísaní licenčného kľúča Vás program vyzve na reštart. Po ukončení programu a jeho opakovanom spustení budete mať prístupné všetky prognózy a funkcie podľa Vašej objednávky.
Upozornenie
Licenčný kľúč je priradený konkrétnemu užívateľovi a do aplikácie sa zadáva len raz. V prípade zmeny verzie programu alebo predlženia licencie na ďalšie obdobie sa licenčný kľúč nemení a nie je nutné ho nikam znova zadávať (aktualizuje sa automaticky) .
Počas práce s programom prebieha overovanie platnosti licenčného kľúča, preto je potrebné mať k dispozícii trvalé internetové pripojenie.
Verzia programu s označením "180" (Basic 180, Standard 180, Premium 180) umožňuje používať program v trvaní 180 kalendárnych dní, verzia s označením "365" (Basic 365, Standard 365, Premium 365) umožňuje používať program 365 kalendárnych dní.
Poznámka
Ak si zakúpite verziu "180" a chcete je používať napr. 1 rok je potrebné ju po 180 dňoch predlžiť . Je preto aj cenovo výhodnejšie si priamo zakúpiť verziu "365".
Firmu s ktorou aktuálne pracujete si môžete meniť :
Upozornenie
Maximálny počet firiem ktoré môžte spracovávať v jednom programe je 16 (objednať si môžte licenciu na spracovanie maximálne 15 firiem. Ak si objednáte licenciu pre spracovanie aspoň 2 firiem, v tom prípade licenciu na spracovanie 1 firmy získate vždy navyše bezplatne, )
Každá verzia programu obsahuje automaticky aj demo verziu (Demo firma). Táto možnosť slúži len na testovanie, prípadne vyskúšanie si nových funkcii alebo prípadov. Keď pracujete s programom, skontrolujte, či máte správne nastavenú firmu s ktorou chcete pracovať.
Poznámka
Klikom na názov firmy si môžete naeditovať a doplniť presný názov. Príslušný názov aktuálne vybranej firmy sa zobrazí vždy v záhlaví každej prognózy.
Názov aktuálnej firmy vykonáte v sekcii "Nastavenia" .
Klikom priamo na názov firmy si ho môžete editovať a zmeniť.
Poznámka
Názov aktuálne vybranej firmy sa zobrazí vždy v záhlaví každej prognózy. V nastaveni okrem "Demo firmy" ktorá slúži len na testovanie, nájdete aj zoznam ďalších firiem , ktorých počet zodpovedá zakúpenej licencii (max.15) .
V spodnej časti uvítacej obrazovky kliknite na "Túto nápovedu už viac nezobrazovať ". Po ďalšom spusteni programu sa Vám už uvítacia obrazovka s nápovedou zobrazovať nebude. Súčasne sa Vám vypne aj automatické zobrazovanie panela "Help" po pravej strane obrazovky po spustení programu.
Pod horným menu v celej šírke obrazovky sa nachádza úzky šedý pás. Po kliku na tento pás sa horné menu skryje a výstupy sa zobrazujú na celú obrazovku . Opakovaným klikom na tento pás sa horné menu znova zobrazí.
Jazyk si zmeníte nasledovne:
1. prejdite do sekcie "Nastavenia"
2. v časti "Jazyk" kliknite na požadovaný jazyk s ktorým chcete pracovať
3. kliknite na <Uložiť>
V prípade, že pracujete v sieťovej verzii, každý pripojený počítač v sieti si môže nastaviť individuálny jazyk ( napríklad PC1-> anglicky, PC2-> nemecky, PC3->španielsky)
V ľavej hornej časti obrazovky sa pri každej prognóze ( 30, 90, 365) zobrazí ikona (-) . Kliknite na túto ikonku a podrobná časť prognóz sa skryje. Súčasne sa ikonka zmení na (+). Keď na ňu kliknete znova, podrobná časť prognóz sa znova zobrazí.